Chcete se stát pěstouny asistenčních či vodících psů?
12.1.2020Pokud třeba jen uvažujete, že by vás tato ušlechtilá činnost mohla naplňovat, je třeba v první řadě zvážit, zda budete schopni a ochotni trávit s pejskem veškerý svůj čas. A to doslova. Je nutné, aby pěstoun se svým svěřencem trávil 24 hodin denně sedm dní v týdnu po celou dobu výcviku. Vzhledem k tomu, že pěstounů je nedostatek, není obtížné psa do své prozatímní péče získat.
Vhodné štěně obvykle obdržíte až kolem šesti měsíců. To má samozřejmě svůj důvod. Velké množství asistenčních psů jsou retrívři, a tato rasa často trpí kloubními nemocemi jako je např. dysplasie. Právě kolem šestého měsíce je možné pomocí rentgenového vyšetření tato onemocnění odhalit.
A co je třeba psa naučit? Především to, aby se ničeho nebál, tedy např. projíždějící tramvaje, troubícího auta, jezdících schodů. Často jsou to dost nepříjemné situace. Prostě musí být zvyklí na vše s čím se dennodenně setkáváte.
Vůbec nevadí, pokud nemáte s podobnou výchovou žádné zkušenosti. Pravidelně budete docházet na cvičák, kde se vše naučíte společně s dalšími, nejen asistenčními psy.
Obvykle máte psa ve své péči půl roku, pak bude poslán na speciální výcvik. Na konci tohoto výcviku skládá závěrečnou zkoušku. Pokud uspěje, poputuje k někomu, komu bude pomáhat žít plnohodnotnější život. Asi nejtěžší pro všechny je ta chvíle, kdy váš úkol skončil a vy se musíte psa vzdát. Těšit vás ale může fakt, že bude pomáhat někomu, kdo to opravdu potřebuje.
Pokud by u zkoušek z nějakého důvodu neuspěl, bude pěstounům nabídnuta možnost si psa nechat.
Majitelé se dost často setkávají s nepříjemnými situacemi. Na rozdíl od běžných psů, psi vodící nebo asistenční, kteří jsou patřičně označeni, mají povolen vstup do míst jako jsou např. obchodní centra, divadla, restaurace apod. Nejsou povinni mít náhubek, právě z důvodu, aby mohli svému pánovi asistovat. Jejich majitelé se ale i tak musí setkávat s nepěknými pohledy nebo dokonce se slovním napadením. Je to dost smutné. Ne všechna postižení jsou vidět na první pohled, a třeba pro autistu je už samotná návštěva neznámého místa dost náročná. Jeho pes pro něj představuje obrovskou jistotu. Proto náplní práce pěstounů je i osvěta.