Ekonomika je jednou nahoře a jednou dole. Jak to využít?
27.10.2019 Čas od času přijde ekonomická krize a nikdo z nás s tím asi nic neudělá. Přesto se toho dá využít.
Krize se vrací relativně pravidelně a to je jejich výhoda. Člověk totiž dokáže odhadnout, kdy přijde ta další. Vzpomeňme si třeba na rok 2008. Hospodářská krize nás potkala i v roce 2012, kvůli dluhům některých států eurozóny. Dalším ekonomickým otřesem byl propad na burze (spadly akcie jisté automobilové společnosti kvůli nařízení EU o emisích), který jsme mohli zaznamenat v roce 2016. A ekonomové bijí na poplach i teď, že krize se blíží. Vzhledem k předešlým datům se dá krize očekávat přibližně každé čtyři roky, takže další krize se pravděpodobně ohlásí někdy v roce 2020. Ekonomika funguje v sinusoidě. Někdy je krize menší, jindy větší. Někdy ji sotva postřehněme, jindy nás pohltí panika.
Zní to děsivě, že? Člověk nechce přijít o práci, potřebuje peníze, bojí se, že skončí bez domova, bez příjmu, na absolutním dně. Tyto obavy jsou oprávněné. A proto je dobré se připravit. Když můžeme krizi očekávat každé čtyři roky, vlastně si do tohoto období můžeme rozložit menší částky, které si budeme šetřit.
V období krize, pokud máte ušetřeny peníze a nějaké Vám tak trochu přebývají, je výhodné koupit si třeba dům. Ceny se budou rychle snižovat, protože ne každý se na krizi připraví a tak se bude snažit co nejrychleji prodat něco cenného. A když je krize zažehnána, ceny opět vzrostou a vy můžete výhodně prodat a vydělat tak. Nebo jednoduše máte bydlení. Něco podobného vlastně funguje i na akciovém trhu, jen o dost rychleji. Ale v období krize se snižují ceny všeho a plošně.
Do dvou let se ale země začne vzpamatovávat. Zvyšují se mzdy a také ceny zboží. Proto taky poslední dva roky lidé neustále nadávají, jak moc se vlastně zdražuje. Někdy to trvá déle, někdy krátce. Ale dříve či později se ekonomika dostane do bodu, kdy nutně musí spadnout. Jinak by se ceny vyšplhaly do závratných výšin a stejně vysoko by šplhala i inflace.